Schengen vizesini nasıl alabilirim?

14 Haz

Avrupa seyahatine gitmek istiyorsunuz fakat bunu tur aracılığı ile değilde kendiniz yapmak istiyorsunuz? Kafanızda deli sorular olabilir. Aynı bizim kafamızda olan sorular gibi. Bu soruların birkaçına bu başlık altında cevap vermek istiyorum.

İnternette arayıp bulamadığım, daha sonra sınırları zorlayıp cevapları direkt kurumdan edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk akla gelen soru schengen başvuru formu nasıl doldurulur. Bu kısımla ilgili internette kaynak çok olduğu için bilgi verme gereksinimi hissetmedim.

Fakat başvuru formunda bilmemiz gereken birkaç nokta var. Bunlar hayati önem taşıyor.

Bunlardan birincisi;

 1. Fotoğrafı başvuru formuna yapıştırmam gerekiyor mu?
  Cevap: Başvuru fotoğrafınızı ekstra olarak yapıştırmadan götürebilirsiniz.Evrakların arasına koyup götürmemiz durumunda gişedeki arkadaşlar bize yardımcı oluyor. Ben de bu şekilde yaptım ve iyi ki yapıştırmamışsınız biz yardımcı oluyoruz dediler.
 2. Başkası adına vize başvuru işlemlerini yapabilir miyim?
  Cevap: Bununla ilgili soruya verilen yanıtı aynen sizlere aktarıyorum.
  “Başvuru sahibi 25.09.2014 tarihinden sonra herhangi bir schengen ülkesi için parmak izi verdiyse www.vfsglobal.com/netherlands/turkey web adresimizdeki Vekaletname’yi doldurarak bir başkasını vize başvurusunu yapması için yetkilendirebilir.”
  Not: Ben kuzenimin adına başvuru yapmıştım. Şayet sitedeki vekaletnameyi başvuru yapmak istediğiniz kişi doldurur ve sizi yetkilendirirse başvuru yapabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken en önemli husus kişinin evraklarını hazırlarken imzalarını tam olarak atmasıdır. Özellikle schengen başvuru formunda yer alan imzaların tam olması gerekmektedir. Zaten imza atmanız gereken sadece 2 yer var. 37 numaralı yer ve sayfanın son kısmında yer alan İmza kısmı.
 3. Schengen başvuru formunda yer alan Yer ve tarihten kasıt nedir?
  Cevap: Burada yer alan Yer kısmından kast edilen hangi şehirden başvuruyorsanız onu yazıyorsunuz. Yani hangi şehirdeki vfs bürosundan başvuruyorsanız onu yazmanız yeterli.
 4. Bilmeniz gereken bir diğer husus hangi ülkeye gidiyorsanız o ülkenin istemekte olduğu belgeleri edinmeniz. Belgelerin eksiksiz olmasına dikkat ediniz.

  Şimdilik aklıma gelenler bunlar.İlerleyen günlerde aklıma gelen soruların cevaplarını vermeye devam edeceğim. Sizinde sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: