Öğretmenlikteki Kademe İlerlemesi ve Derece İlerlemesi Nasıl?

8 Kas

 

Sevgili Arkadaşlar,

Öğretmenlikte Meb’e atanmadan önce çalıştığınız kurumlardaki çalışma sürelerinizi Devlette nasıl saydırabileceğinizi buradan anlatmaya çalışacağım.

İlk etapta e-devlet üzerinden çıkaracağım bir dökümü götürerek diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bazı kuruluşlar sadece SGK dökümünüzü götürerek bu işlemi yapmıyor. Bunlardan biri de MEB.

Peki SGK primlerimi nasıl geçerli hale getirebilirim?

Yapmanız gereken çalıştığınız tüm kurumlardan hangi süreler içinde o kurumda çalıştığınıza dair bir üst yazı almanız. Örnegin A şahsı bu kurumda şu süreler içinde çalışmıştır diye. Bu şekilde o zamana kadar çalıştığınız tüm kuruluşlardan bu belgeleri toplayın ve okul müdürünüze teslim edin. Tabii teslim etmeden önce bu belgelerin yanına kendi dilekçenizi de iliştirin. Yani eskiden çalıştığım kurumlardaki primlerimin sayılmasını ve kademe veya derece ilerlemesinin verilmesini diye. Okul Müdürünüze diyorum çünkü okul müdürünüzün de üst yazıyla beraber İl veya İlçe Milli Eğitime bu belgeleri göndermesi gerekmektedir. (Ast Üst ilişkisi)

Unutmayın her çalıştığınız 1 yıla bir kademe, her çalıştığınız 3 yıla bir derece ilerlemesi alırsınız.

Ayrıca devlete atanan 4 yıllık üniversite mezunu bir kişi 9/1 seviyesinden iş hayatına atılır.

 

Ve birçok kişinin bilmediği bir kademe ilerlemesi daha..

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün (A) bendinin 6 ncı fıkrasının (b) bendinde “Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir.” hükmü yer almaktadır.

Kısaca eskiden ortaokulda veya lise de hazırlık sınıfı okuduysanız bunu lise veya ortaokul diplomasıyla ispatlayıp bir dilekçe ile okul müdürünüz aracılıgı ile üst mevkilere yollarsanız bir kademe ilerlemesi daha alırsınız:)

Şimdiden hayırlı olsun…

Reklamlar

Bir Yanıt to “Öğretmenlikteki Kademe İlerlemesi ve Derece İlerlemesi Nasıl?”

  1. esilah Ocak 4, 2013 9:53 pm #

    merhaba ben öncelikle imam hatip lisesinden mezun olduktan sonra ikinci bir liseyide kızteknik lisesinin çocuk gelişimi bölümünden( açık lisr) bitirek üniversiteye yerleştim. şimdi teknik lisede öğretmenim. peki iki diplomamı gösterirsem kademe veya derece ilerlemesi alabilirmiyim:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: