Kredi Kartı 2.0

29 Oca

Dynamic Credit Card

Her yıl kredi kartı numaralarını çaldırarak toplamda milyonlarca lira kaybediyoruz. Bugün bir kredi kartı numarası çalmak için gerekli olan tek şey bir kalem,bir defter ve bir taşınabilir kart okuyucu olduğu söylenebilir. Daha gelişmiş dolandırıcıların yöntemi ise elektronik ortamda saklanan kredi kartı numaralarını,sunucuların şifrelerini kırarak çalmak.Bu sanırım milyonlarca lira kaybetmemizin nedenini açıklıyor olmalı.

Bunu düşünen Dynamics adlı şirket  The Dynamic Credit Card™ adlı bir kredi kartı üretmiş. Kart manyetik şerit üzerinde yer alan güvenlik numarasını her alışveriş sırasında değiştirerek yeni,benzersiz bir numara vererek güvenliğiniz en üst seviyeye çıkmasını sağlıyor. Böylece fiziksel geleneksel kartlarında yazılı olan üç ya da dört haneli güvenlik kodu yerine kart otomatik olarak her çevrimiçi satın alma için yeni, benzersiz dinamik güvenlik kodunu görüntülüyor.

 Kredi Kartı 2.0 ile ilgili çıkarılan diğer iki kart ise Multicard ve Hidden kartlarıdır.

Multicard:Bu kredi kartı iki farklı kredi kartını tek bir kredi kartında birleştiriyor. Kartın ön yüzü iki buton içeriyor. Bu iki buton kullanmak istediğimiz kredi kartını aktif hale getirmek için oluşturulmuş. Kullanmak istediğimiz kredi kartının yanındaki butona basarak kredi kartımızı aktif hale getirebiliyoruz. Ayrıca butonların hemen yanında bir ışık kaynağı bulunmaktadır. Hangi kartı kullandıgınızı ışığa bakarak anlayabilirsiniz.
Karttaki asıl en önemli özellik ise manyetik şerittedir. Manyetik şerit kullanılan kredi kartına göre değişmektedir. Yani manyetik şerit,aktif hale getirdiğiniz karta göre değişiyor.
Ve bu kartı herhangi bir pos makinesinde de rahatça kullanabilirsiniz.

Hidden:

Oldukca esnek ve kağıt inceliğinde olan kartın ön yüzü 5 farklı buton içermektedir.
Kart,kart sahibinin kartın ön yüzündeki kart bilgisini saklamak üzere oluşturulmuş. Yani kart numarasının bir kısmını gizlemektedir. Cihazı çalıştırmak için yapmanız gereken kişisel açma kodunu yani şifrenizi kartın ön yüzündeki butonlara basarak açmanızdır. Kart açma şifrenizi doğru girdiğinizde kartın ön yüzündeki kart numaranız,grimsi olan kısımda görünecektir. Kartınızı manyetik kart okuyucularla rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kartı kullandıktan belirli süre sonra ise kartın ön yüzünde beliren kritik ödeme bilgileri yani kartın numarası grimsi alanda kaybolur. Yani silinir. Ayrıca kartın ön yüzündeki bilgilerin silinmesiyle beraber manyetik şeritteki bilgilerde kaybolur.  Kısaca ödeme bilgilerinin tamamı kaldırılır.
Kartın kaybolması veya çalınması durumunda kartınız asla işe yaramaz.
Ama sizinde unutmamanız gereken bir durum var. Kart açma şifrenizi asla unutmayın.Yoksa kart sizinde işinize yaramayacaktır 🙂

Kaynaklar : 
http://www.youtube.com/watch?v=0RPkODrcjkU
http://www.poweredcards.com/products_hidden.php
http://www.poweredcards.com/products_multi.php
http://www.poweredcards.com/products_dynamic_cc.php 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: